1. Home
 2. Druk fotograficzny i Fine Art
 3. Jak długo wytrzyma mój wydruk?

Jak długo wytrzyma mój wydruk?

Oczekiwana trwałość wydruków fotograficznych C-type i artystycznych (Giclée).


Aby określić żywotność wydruków fotograficznych, należy wziąć pod uwagę pięć kluczowych czynników. 

Biorąc pod uwagę stabilność wydruku fotograficznego lub wydruku Giclée (Fine Art) o trwałości decydują otoczenie i warunki przechowywania dzieła.

Papier jest wrażliwy na otoczenie i mogą na niego wpływać zmiany temperatury, wilgotności, ekspozycja na jasne światło i zanieczyszczenia w powietrzu. 


Pięć głównych czynników

Pięć głównych czynników, które decydują o tym, jak długo Twój wydruk zachowa swoją formę:

 • Narażenie na wysoką temperaturę
 • Ekspozycja na jasne źródła światła
 • Narażenie na namakanie przez wilgoć
 • Zanieczyszczenia atmosferyczne
 • Warunki przechowywania

Przewidywana trwałość archiwalna wydruków C-type

 • Umiarkowane światło dzienne – 40 lat
 • Przechowywanie w ciemności w pudełku archiwalnym – 80 lat

Przewidywana trwałość archiwalna wydruków Giclée (FineArt)

 • Umiarkowane światło dzienne – 80 lat
 • Przechowywanie w ciemności w pudełku archiwalnym – 200 lat

Jak przedłużyć żywotność wydruku 

Jak wspomniano wcześniej, głównymi problemami przechowywania wydruków są światło, ciepło i zanieczyszczenia atmosferyczne. Jeśli chodzi o przechowywanie dzieł sztuki, należy wziąć pod uwagę bardziej subtelne czynniki. 

Należą do nich kleje, które powodują degradację wydruku, a związki siarki wytwarzane przez materiały takie jak guma i drewno mogą inicjować blaknięcie i nietrwałość papieru.

Upewnij się zatem, że Twoje wydruki są przechowywane w pudełkach archiwalnych wykonanych z bezkwasowej tektury konserwacyjnej oraz w specjalnych rękawach octanowych.

Gdy wydruk jest przechowywany w opakowaniu archiwalnych, idealnym rozwiązaniem jest znalezienie dla niego miejsca z dala od wahań temperatury i potencjalnie wysokiej wilgotności. 

Unikaj strychów, piwnic lub miejsc znajdujących się przy zewnętrznych ścianach pomieszczeń, na których występują większe wahania warunków przechowywania, w tym wilgotności. 

Od czasu do czasu dobrze jest sprawdzać przechowywane pudełka, aby upewnić się, że są w dobrym stanie ogólnym oraz wolne od szkodników, wilgoci lub kurzu.


Konserwowanie wydruków artystycznych w celach wystawienniczych

Najlepszym sposobem zachowania wydruku do celów ekspozycyjnych jest użycie ram konserwujących. Umieszczenie grafiki za szkłem chroni ją przed otaczającym ją środowiskiem. 

Do umieszczania wydruków w ramach lub montowaniu na wybranym podłożu, najlepiej jest używać bezkwasowych płyt montażowych, które wykonane są z włókien bawełnianych w 100%. Specjalna szyba konserwatorska chroni pracę przed promieniowaniem UV i zmniejsza negatywny wpływ jasnego światła na wydruk. 

W theprintspace mamy naprawdę szeroki wybór opraw kolekcjonerskich, dzięki którym Twoje dzieło przetrwa próbę czasu.


Masz dodatkowe pytania?

Jeśli chcesz porozmawiać z jednym z członków naszego zespołu o długowieczności swoich dzieł, skontaktuj się z nami już dziś.


Updated on 14 stycznia 2022

Was this article helpful?

Related Articles